Hrvatsko društvo za zaštitu voda

U utorak, 12. studenog, s početkom u 12.30 sati u Knjižnici Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti na Strossmayerov trgu u Zagrebu, održao se okrugli stol s temom “Znanstvena osnova za implementaciju ključnih strategija Europskoga zelenog plana u vodno zakonodavstvo Republike Hrvatske”. Okrugli stol organiziralo je Znanstveno vijeće za zaštitu prirode i okoliša pri Hrvatskoj akademiji znanosti i umjetnosti.

U okviru Europskoga zelenog plana, ključnoga strateškog razvojnog dokumenta Europske unije (EU) kojim se želi osigurati klimatski neutralno, čisto i kružno gospodarstvo do 2050. godine, usvojen je akcijski plan kojim se nastoji potaknuti učinkovito iskorištavanje prirodnih resursa, očuvanje i obnova biološke raznolikosti te smanjenje onečišćenja svih sastavnica okoliša, naročito voda. Aktivnosti Europske komisije, u kontekstu provedbe Europskoga zelenog plana radi postizanja cilja „nulte stope onečišćenja za netoksični okoliš“, odnose se, između ostalih, na predlaganje novih, kao i izmjene i dopune postojećih EU vodnih direktiva. Ex-post evaluacija i procjena prikladnosti postojećega zakonodavstva i praksi u državama članicama EU, provedena tijekom 2019. godine, ukazala je na: neadekvatnu integraciju ciljeva vezanih uz vodu u relevantne politike; neadekvatna ulaganja država članica EU u projekte i programe vodnoga gospodarstva te neadekvatnu provedbu istih.

S tim u vezi, Europska komisija (EK) je u listopadu 2022. godine predstavila prijedlog direktive o izmjeni Okvirne direktive o vodama, Direktive o podzemnim vodama i Direktive o standardima kvalitete okoliša, kojom se nastoji, između ostaloga, poboljšati učinkovitost zaštite ekosustava i ljudskog zdravlja od rizika povezanih s nepovoljnim učincima raznih onečišćivala okoliša, naročito postojanih organskih onečišćivala, na vodni okoliš, a u pripremi su i prijedlozi EK o izmjenama i dopunama postojećih zakonskih rješenja o pročišćavanju komunalnih otpadnih voda, o ponovnoj uporabi vode, otpadnom mulju i dr.

U kontekstu očekivanih promjena u europskom vodnom zakonodavstvu, otvaraju se brojna pitanja o ključnim izazovima Republike Hrvatske u narednom razdoblju, a naročito o: učinkovitosti i primjenjivosti sustava monitoringa voda; potrebi revizije postojećega pristupa za određivanje standarda kakvoće voda i vodnoga okoliša; metodama analize prioritetnih onečišćivala okoliša, naročito postojanih organskih onečišćivala; primjeni integralnoga pristupa upravljanju otpadnim vodama na slivnom području; potrebi integriranja održivoga pristupa i otpornosti na klimatske promjene u planiranje i provedbu vodnih projekata; primjeni odgovarajućih metoda za tretiranje, odlaganje i korištenje otpadnoga mulja iz uređaja za pročišćavanje otpadnih voda; financijskim implikacijama provedbe novih zakonskih rješenja i dr.

Cilj ovoga okruglog stola, koji se odvijao kao panel diskusija, bio je dati odgovor na ova i slična pitanja te ponuditi moguća i održiva rješenja za budućnost. Uvodničari u okrugli stol bili su dr.sc. Snježana Herceg Romanić s Instituta za medicinska istraživanja i medicinu rada, izv.prof.dr.sc. Mario Šiljeg, ravnatelj Instituta za vode Josip Juraj Strossmayer, dr.sc. Siniša Širac iz Hrvatskih voda i izv.prof.dr.sc. Dražen Vouk s Građevinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Moderator predavanja bio je prof.dr.sc. Zoran Nakić, pročelnik Sekcije za vode.